Kiedy jest tłusty czwartek

Święto przypada w: wtorek, 19 marca 2024 - czasu polskiego

Tłusty czwartek 2022

Dowiedź się więcej

Sprawdź kiedy jest tłusty czwartek w Polsce?

Tłusty czwartek to święto ruchome, w związku z czym nie ma stałej daty. Obchodzony jest on w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Kiedy jest tłusty czwartek w 2020? W tym roku przypada on na 20 lutego.

Często wspomina się także o tym, jak mają się do siebie ostatki a tłusty czwartek. Ostatki są rozpoczynane właśnie tłustym czwartkiem. Jest to symbol ostatnich dni karnawału, który kończy się we wtorek. Środa Popielcowa natomiast jest początkiem Wielkiego Postu. Od tego momentu rozpoczyna się oczekiwanie na Wielkanoc.

Pączki – symbol tłustego czwartku

Choć nie każdy lubi pączki tłusty czwartek to dzień, w którym nie może ich zabraknąć. Te słodkości to niewątpliwie pierwsza rzecz, z którą kojarzy się to święto. Tłusty czwartek traktowany jest przez wiele osób jako okazja do objadania się i trudno się temu dziwić. Mało kto jest w stanie oprzeć się takim słodkościom. Oprócz pączków równie popularne są faworki. Swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu słowu faveur, które oznacza wąską, jedwabną wstążeczkę. Znane są one także jako chrust lub chruściki. Co ciekawe, dawniej objadano się pączkami, ale w zupełnie innym wydaniu. Były one dużo twardsze niż te, które znamy obecnie. Było to spowodowane tym, że do ciasta nie dodawano drożdży. Tak samo jak dziś, smażono je w głębokim tłuszczu. Nie były one jednak podawane na słodko. Nadziewano je mięsem bądź posypywano skwarkami czy boczkiem. Tak tłustą potrawę zapijano wódką. Funkcjonował także przesąd, że ten, kto nie zje ani jednego pączka nie będzie miał powodzenia w dalszym życiu.

Historia tłustego czwartku

Tłustymi potrawami objadano się podczas ważniejszych uroczystości już od starożytności. Dla przykładu, w Rzymie podawano pączki z okazji przejścia sezonu zimowego w wiosenny. Potrawami tego typu zajadano się także w trakcie pogrzebów, a w późniejszym czasie podawano je nawet z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce zwyczaj ich jadania pojawił się w XVII wieku. Początkowo tradycja ta dotyczyła jedynie miast i dworów. Na wsie dotarła znacznie później, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Obfite jedzenie miało symbolizować dobrobyt na cały kolejny rok. Oczywiście była to także okazja do tego, aby porządnie się najeść przed nadchodzącym czterdziestodniowym postem. Podczas tego święta praktykowano również tańce, obchodzono więc tłusty czwartek na wesoło. Pojawiały się również wróżby czy zaklinanie urodzaju. Wierzono w magiczny sens tej uroczystości. Od momentu rozpoczęcia postu na stołach królowały bezmięsne potrawy, takie jak kasza czy ziemniaki. Ludzie skupiali się na modlitwie i umartwianiu. Czasy, kiedy tłusty czwartek obchodzono w taki sposób jednak już minęły. Obecnie tradycja wygląda nieco inaczej.

Co istotne, same pączki również ewoluowały na przestrzeni lat. Dawniej zwane były głównie pampuchami, a podawanie ich z cukrem pudrem czy marmoladą było nie do pomyślenia. Jak już zostało wspomniane, królowały one w mięsnej i bardzo tłustej odsłonie. Dbano o to, aby były one wyrabiane z mąki najlepszej jakości, najczęściej pszennej. W słodkiej wersji występują dopiero od XVI wieku. Co ciekawe, okrągły kształt zyskały one jeszcze później, bo na przełomie XVII i XVIII wieku. Czasami nadziewano niektóre pączki migdałem lub orzechem. Wierzono, że osoba, która trafi na takiego pączka będzie miała szczęście w przyszłości. Obecnie podczas tłustego czwartku statystyczny Polak zjada 2,5 pączka. Łącznie natomiast zjadamy ich około 100 milionów!

Co ciekawe, w Polsce mówi się także o combrowym czwartku. Jest to nazwa tłustego czwartku funkcjonująca w Małopolsce. Dawniej święto to było obchodzone tam wyjątkowo hucznie i radośnie. Przekupki organizowały na rynku tańce. Nie obywało się również bez znacznych ilości alkoholu.

Pączki na świecie

Na świecie występuje mnóstwo różnych odmian tych słodkości. Niektóre z nich są podobne do tych, które jadamy w Polsce, inne z kolei różnią się diametralnie. Oto kilka przykładów:

·An to pączki, które wyrabiane są w Japonii, Chinach i Korei. Choć wyglądem przypominają one wersję z marmoladą, różnią się od niej znacznie. Produkowane są z ciasta drożdżowego, jednak nie są słodkie. Rzec można, że jest to wytrawna wersja pączków o smaku… czerwonej fasoli!

·Beignet to z kolei pączki we francuskim wydaniu. Przypominają one pączki wyrabiane w Polsce. Robi się je z ciasta drożdżowego i smaży na głębokim tłuszczu. Nie posiadają one jednak żadnego nadzienia, są natomiast obficie posypywane cukrem pudrem.

·W Północnych Indiach, Nepalu czy Pakistanie wyrabiane są Balushahi. Głównym składnikiem tego rodzaju pączków jest jogurt. Zamiast w głębokim tłuszczu smaży się je na maśle ghee. Wszystko to sprawia, że są one wyjątkowo kremowe.

·W Niemczech natomiast pączki są znane pod nazwą Bismark. Przypominają one najbardziej te, które jadane są w Polsce. Wyrabiane są z ciasta drożdżowego, smażone na głębokim tłuszczu. Tak samo jak we Francji posypuje się je cukrem pudrem. Są one jednak dodatkowo nadziewane, zwykle dżemem lub marmoladą.

·We Włoszech z kolei wyrabiane są Bomboloni. Jest to nieco bardziej wykwintna wersja pączków, gdyż w ich wnętrzu znajduje się aksamitny krem. Wyróżniają się one także sposobem nadziewania. Nadzienie wstrzykiwane jest do nich od góry, nie od dołu. Zostawiana jest także cienka warstwa kremu na zewnątrz.

·Nie można zapomnieć również o donutach, czyli popularnych pączkach z dziurką. Pochodzą one ze Stanów Zjednoczonych. Zwykle nie posiadają nadzienia w środku. Do wyboru mamy wersje klasyczne, posypane cukrem pudrem, a także te z różnego rodzaju polewami. Ten wariant pączków znany jest niemal na całym świecie i jest uwielbiany przez znaczne grono osób!

Tłusty czwartek za granicą

Tłusty czwartek w Europie nie jest obchodzony jednakowo. Na przykład w Niemczech nie kładzie się tak mocnego nacisku na zjedzenie czegoś słodkiego, jak w Polsce. Święto, zwane u nich Weiberfastnacht, obchodzone jest bardzo hucznie. Niemcy skupiają się na celebrowaniu go w radosny sposób. Wszędzie pojawiają się kolorowe dekoracje, na ulicach jest głośno, wszędzie aż roi się od ludzi! Dzieci tego dnia nie idą do szkoły, by móc w pełni uczcić to święto. Ulicami miast przechodzą parady. Wiele ludzi decyduje się założenie barwnych strojów, a nawet przebrań. Oczywiście, na stołach pojawiają się pączki oraz ciasto drożdżowe.

Gdzie kupić pączki na tłusty czwartek?

Najlepsze pączki kupić można bezpośrednio od gospodyń wiejskich lub w niewielkich, lokalnych cukierniach czy piekarniach. Tylko odpowiednia receptura jest w stanie sprawić, że słodkości będą rozpływać się w ustach. Jeśli będą dodatkowo wypieczone z pasją z pewnością nie będziemy w stanie się im oprzeć. Dobrze przygotowane pączki niejednej osobie przypomną te, które w dzieciństwie pieczołowicie smażyła babcia, aby wywołać uśmiech na twarzach swoich wnucząt.

W większych cukierniach znaleźć można bardziej wyszukane propozycje pączków. Nadzienie o tropikalnym smaku mango i marakui? A może coś orzeźwiającego, na przykład z dodatkiem mięty? Żaden problem! Cukiernie prześcigają w tworzeniu coraz to nowszych wariacji. W takich miejscach swoje kulinarne zachcianki z pewnością spełnią nawet najbardziej wybredne, wymagające osoby. Pączki mogą także przykuć uwagę polewą. Cukiernicy potrafią tworzyć z niej prawdziwe cuda. Przepyszne polewy ozdobione bajecznymi gwiazdkami czy uroczymi serduszkami to tylko niewielka część ich możliwości. Niektóre pączki przypominają prawdziwe dzieła sztuki! Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie wypieki niejednokrotnie kosztują krocie. Problemem może być także dostępność. Najlepsze cukiernie wykonują pączki tylko na wcześniejsze zamówienie, zwłaszcza z okazji Tłustego Czwartku. Wiecie już kiedy jest tłusty czwartek w tym roku, jeśli więc marzy wam się zjedzenie wyjątkowych słodkości tego dnia, warto pomyśleć nad wybraniem cukierni i złożeniem zamówienia jak najszybciej.

Okazji na zarobek w tym dniu nie przepuszczają także duże sklepy. Jeśli chodzi o tłusty czwartek biedronka niewątpliwie posiada największą ofertę. Sprzedawane tam pączki są tanie, dlatego przyciągają wielu klientów. Duże ilości kupują w szczególności przedsiębiorcy, aby poczęstować w tym dniu swoich pracowników. Oprócz tradycyjnych słodkości nadziewanych dżemem lub marmoladą, oblanych lukrem lub posypanych cukrem pudrem, sklep ten oferuje wiele innych wariantów. Pojawiają się różne wersje smakowe. Niektóre z pączków ozdabiane są przykuwającymi uwagę wzorami. W szczególności dzieci nie mogą się im oprzeć i namawiają swoich rodziców na zakup kolejnej sztuki. Dużą popularnością cieszą się u nas także donuty, czyli pochodzące z Ameryki pączki z dziurką. Występują one w różnych wariantach, od tych posypanych cukrem pudrem, przez polane kolorowymi polewami, aż po te z nadzieniem! Przy zakupie słodkości w dyskontach czy supermarketach trzeba jednak pamiętać, że zwykle nie są to wyroby najwyższej jakości.

Pączki dla wszystkich!

W obecnych czasach alergie i nietolerancje pokarmowe są na porządku dziennym. Cierpi na nie coraz więcej osób. Jeszcze do niedawna osoby takie musiały rezygnować z wielu potraw, w tym ze słodyczy. Dotyczyło to w szczególności osób z nietolerancją laktozy czy zmagających się z alergią na gluten. Na szczęście obecnie istnieją składniki, którymi z powodzeniem można zastąpić tradycyjny nabiał czy zwykłą, pszenną mąkę. Tak, można świętować tłusty czwartek bez glutenu czy nabiału! Dzięki temu pączkami zajadać się może dosłownie każdy! Wystarczy znaleźć odpowiednią cukiernię lub piekarnię, która zajmuje się wyrabianiem tego rodzaju słodkości.

Wiele osób zastanawia się także jak ma się do siebie tłusty czwartek a dieta. Słodycze to istna zmora odchudzających się osób. Nic dziwnego, mało kto potrafi ich sobie całkowicie odmówić. Będąc na diecie warto zaplanować sobie cheat day z okazji tłustego czwartku, by kolejnego dnia znów powrócić do zdrowych posiłków i ćwiczeń. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie własnych, dietetycznych pączków. Przepisy na fit słodkości bez problemu znajdziemy na Internecie.

Osłódź swoje życie!

Wiecie już kiedy wypada tłusty czwartek, więc warto go uczcić! Każda okazja jest dobra, aby wprowadzić nieco słodyczy do swojego życia, ale tłusty czwartek w szczególności. Nie musi być to tradycyjny pączek czy faworek. Wybór słodkości jest przeogromny i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Możemy przebierać wśród słodkich bułek, babeczek, tart, bez i wielu innych! W ofercie cukierni czy sklepów są dostępne zarówno wersje bardzo słodkie, jak również te zrównoważone, a nawet wytrawne. Jeśli chodzi o tłusty czwartek tradycja już nie jest tak restrykcyjna jak dawniej. Liczy się symbol, czyli zjedzenie czegoś słodkiego, niekoniecznie pod pierwotną postacią.


Tłusty czwartek
Tłusty czwartek

- Opublikowano:
Święta
Lista popularnych świąt