Kiedy jest czarny piątek

Święto przypada w: sobota, 15 czerwca 2024 - czasu polskiego

Dowiedź się więcej o Black Friday poniżej

Dowiedź się więcej

Czarny piątek 2022

Czarny Piątek to polski odpowiednik święta ze Stanów Zjednoczonych nazywanego Black Friday. Święto to ma miejsce zaraz po Dniu Dziękczynienia (ostatni piątek listopada) i sygnalizuje początek Bożonarodzeniowego zakupowego szaleństwa.

Dzień ten, to idealny moment na zakupy. Dlaczego? Ponieważ właśnie wtedy prawie wszystkie sklepy oferują swoje towary w nadzwyczaj okazyjnych cenach. Czarny Piątek jest świętem bardzo komercyjnym, reklamowanym z miesięcznym wyprzedzeniem. To właśnie dlatego większość sklepów organizuje promocje i największe wyprzedaże. Ma to za zadanie przyciągnąć jak najwięcej klientów i przynieść największy dochód w ciągu roku. Podczas Czarnego Piątku, sklepy są czynne dłużej niż zazwyczaj, aby klienci mogli swobodnie kupić upragnione towary.

Należy pamiętać, że tak okazyjne zniżki i promocje mają miejsce tylko w ten konkretny dzień. Jeżeli zastanawiacie się czy cena oferowana w Black Friday jest faktycznie okazyjna, to musicie wiedzieć, że lepszej oferty nie znajdziecie. W Polsce, Czarny Piątek traktowany jest jako idealny moment na zrobienie przedświątecznych zakupów. Ze względu na okazyjne ceny, ludzie bardzo często kupują wtedy prezenty świąteczne, lub zwyczajnie robią zakupy, które planowali przez cały rok.


Black Friday 2022 – kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce ?

Dzień wyprzedaży i promocji zwany Czarnym Piątkiem wypada 25 listopada 2022. Ma on miejsce zawsze w ostatni piątek Listopada na całym świecie. Należy jednak zwrócić uwagę, że sklepy bardzo często oferują swoje promocje kilka dni wcześniej. Dlaczego ? Ponieważ im wcześniej klienci zobaczą co poszczególne sklepy mają do zaoferowania, tym lepiej zaplanują swoje Czarno Piątkowe zakupy. W niektórych sklepach przecenione towary można nabyć zaraz po ogłoszeniu promocji a w innych zaś zarezerwować pożądane dobra drogą internetową, które zostaną wydane dopiero podczas trwania święta zwanego Czarnym Piątkiem. Dlatego też, w Polsce, popularnym określeniem jest nie Black Friday, czy też Czarny Piątek, ale również Black Weekend lub Czarny tydzień. Należy jednak pamiętać, że oferty, które są przedstawione wcześniej, nie koniecznie będą najkorzystniejsze. Zazwyczaj właśnie w Czarny Piątek, sklepy oferują swoje towary w najlepszych cenach.

Skąd wzięła się nazwa „Czarny Piątek”?

Święto to swoją nazwę zawdzięcza policjantom z Filadelfii, którzy używali jej aby określić w pewien sposób tragizm tego dnia. Niestety, policjanci byli zmuszeni do o wiele dłuższej pracy w Czarny Piątek, co było spowodowane wzmożonym ruchem drogowym i ulicznym. Tego dnia ludzi ogarniał szał zakupów. Ulice i chodniki były zapełnione potencjalnymi klientami. Najgorzej było przed samymi sklepami. Kłębowiska ludzi i aut nie wróżyły nic dobrego. Dlatego właśnie, zatrudnione do tego służby musiały pilnować porządku podczas tego dnia w nienormowanych godzinach pracy. Policjanci widząc jak przebiega ten dzień nazwali go Black Friday, co podkreślało niebezpieczeństwo tego dnia oraz jego katastrofalne skutki. Oczywiście, nazwa nie podobała się wszystkim. Kupcy, którzy liczyli na zyski tego dnia, byli bardzo przeciwni nazwaniem go Czarnym Piątkiem. Próbowali nazwę zastąpić określeniem Big Friday, czyli duży piątek. Jednakże, wszelakie próby zakończyły się niepowodzeniem, a nazwa wymyślona przez policję z Filadelfii obowiązuje aż po dzień dzisiejszy. Nowoczesny Czarny Piątek vs Black Friday kiedyś.

Kiedyś, Czarny Piątek był kojarzony z czymś negatywnym. Ludzie w pewien sposób wariowali tego dnia i utrudniali sobie korzystanie z jego udogodnień w postaci niskich cen. Dodatkowo, kiedyś kupcy handlowali wszystkim. Aktualnie, największym zainteresowaniem klientów cieszą się nie produkty spożywcze, a rzeczy związane z elektroniką, tekstyliami oraz branżą beauty. To właśnie na te produkty klienci czekają najbardziej. Nic w tym dziwnego. Sklepy które zajmują się handlem tego typu towarami tworzą bardzo korzystne oferty, obok których ciężko jest przejść obojętnie. Dlaczego Czarny Piątek jest tak popularny ?

Popularność Czarnego Piątku tak naprawdę wzięła się od ludzi, którzy to święto poniekąd wypromowali. Cała nagonka na tańsze produkty oraz różne dziwne sytuacje, które przytrafiały się nie tylko klientom ale również i innym ludziom spowodowały, że Black Friday jest tak znane i popularne. Nawet na serwisie Youtube można znaleźć różne ciekawe filmiki z sytuacjami, które miały miejsce w marketach podczas trwania święta. Ludzie bardzo często nawet biorą się za przeróbki tych filmików aby jeszcze bardziej wyolbrzymić to co ma miejsce podczas Czarnego Piątku. Dodatkowo, środki masowego przekazu również mają w tym wszystkim swoją rolę. Zarówno w telewizji jak i w radiu, pojawiają się różne spoty reklamowe, które mają przypomnieć ludziom o Czarnym Piątku. Podczas surfowania w Internecie, na wielu stronach można dostrzec banery, które pokazują promocje z jakimi będzie można się spotkać w Black Friday.

Czarny Piątek dla sprzedawców i klientów – jak to wszystko wygląda?

Czarny Piątek to dzień w którym zarówno klienci jak i sprzedawcy zyskują. Osoby zainteresowane kupnem towarów mogą dostać upragnione produkty w bardzo korzystnych cenach, natomiast sklepy odnotowują tego dnia świetne wyniki w sprzedaży. Jest to typowa zasada win-win. Należy jednak pamiętać, że to właśnie klienci najbardziej zyskują podczas trwania Black Friday. W dzisiejszych czasach ilość konkurujących ze sobą firm jest ogromna. Dlatego właśnie, klienci mogą przebierać między ofertami poszczególnych firm, i kupić produkty tam gdzie cena będzie najbardziej satysfakcjonująca. Mity na temat Czarnego Piątku.

Bardzo często można spotkać się z określeniem, że Czarny Piątek to w pewien sposób naciąganie klientów. Sklepom zarzuca się tak zwane „wietrzenie magazynów” czyli pozbywaniem się niechcianych produktów, które zalegają na pułkach. Nie jest to jednak prawdą. W Czarny Piątek, sklepy bardzo często przeceniają nawet najbardziej popularne i najlepiej sprzedające się produkty. Dlatego też jeżeli ktoś marzy o kupnie upragnionego telewizora, laptopa czy też innego produktu, to warto wstrzymać się do Black Friday. Może się okazać tak, że właśnie ten produkt zostanie przeceniony, a Ty zaoszczędzisz pieniądze, które być może będziesz mógł wydać na kolejną rzecz z wyprzedaży.

Kolejnym mitem jest oskarżanie sklepów internetowych o fałszywe dane na temat dostępności produktów. Ludzie bardzo często mówią, że sklepy wystawiają na swoją stronę o wiele większą ilość produktów niż mają na stanie. To również nie jest prawdą. Niestety, podczas Black Friday obowiązuje zasada „Kto pierwszy ten lepszy”. Ilość osób która chce kupić ten sam produkt jest ogromna. Dlatego właśnie, trzeba liczyć na szczęście i na świadome podejmowanie decyzji. Produkty zarówno w sklepach stacjonarnych jak i sklepach internetowych znikają w mgnieniu oka, więc odkładnie kupna danego przedmiotu gra na twoją niekorzyść.

Ostatni mit na który można się natknąć czytając różne fora to specjalne utrudnianie kupowania produktów przez strony internetowe. Sklepom zarzuca się, że specjalnie wyłączają strony, aby to klienci, którzy przyszli do sklepów stacjonarnych mieli większą szansę na kupno upragnionych rzeczy. Podobno, ma to na celu uniknięcie niezadowolenia klientów w sklepach stacjonarnych, a w rezultacie ułatwienie pracy podczas Czarnego Piątku. To również nie jest prawdą. Tego dnia, dziesiątki, bądź bawet setki tysięcy osób wchodzi na strony aby sprawdzić jakie promocje przygotowali dla nich producenci. Nic więc dziwnego, że wejście na stronę jest problematyczne. Jest to związane z przeciążeniem serwerów, które nie są w stanie przetworzyć tylu zapytań klientów na raz. W tym wypadku należy uzbroić się w cierpliwość i po prostu próbować. Złość i nerwy nie pomogą! Inne oferty sklepowe podczas trwania Black Friday.

Czarny Piątek nie tylko oferuje atrakcyjne przeceny produktów. Producenci różnych marek, starają się zaspokoić potrzeby swoich klientów tworząc dodatkowe promocje. Niekiedy są to dodatkowe prezenty do zakupionych towarów, które zostały przygotowane przez producentów specjalnie na ten dzień. Innym razem są to sprzedaże zestawów 2-w-1 lub po prostu darmowa dostawa sprzętu do domu klienta. Black Friday to idealny moment dla łowców okazji, oraz osób które nie lubią przepłacać za produkty.

Black Friday a Cyber Monday – czym jest Cyber Monday i dlaczego jest tak często mylony z Czarnym Piątkiem?

Cyber Monday, to wydarzenie, które ma miejsce trzy dni po Czarnym Piątku – w poniedziałek. Jedni ludzie określają to święto nazwą Cyberponiedziałek lub Cybernetycznym Poniedziałek. Dzień ten jest bardzo podobny do Czarnego Piątku, lecz ma zasadniczą różnicę. Promocje obejmują tylko i wyłącznie zakupy internetowe. Dzien Cyber Monday nie obowiązuje w sklepach stacjonarnych. To właśnie wtedy wszystkie e-sklepy przygotowują promocje dla swoich klientów. Dlaczego ludzie mylą Cyber Monday z Black Friday? Ponieważ oba święta działają na podobnej zasadzie. Oba te dni są powiązane z przecenianiem produktów i zakupowym szaleństwem. Cyberponiedziałek jest jednak wygodniejszą formą, ponieważ całe zakupy można zrobić za pośrednictwem Internetu, siedząc w domu przed monitorem. Na pewno wielu osobom ułatwi to zakupy, więc jeżeli nie udało się skorzystać z okazji z okazji Czarnego Piątku, to pamiętajcie, że jest jeszcze szansa w Cybernetyczny Poniedziałek!

Czarny Piątek
Czarny Piątek

- Opublikowano:
Święta
Lista popularnych świąt