Kalendarz świąt nietypowych

Są takie święta, o których istnieniu mało kto ma pojęcie. Jedne z nich są mało popularne, choć zasługują na rozgłos, inne z kolei tak dziwne, że mimowolnie uniesiesz kącik ust. Chcesz wiedzieć o jakich świętach mowa? Przygotowaliśmy dla Ciebie kalendarz z nietypowymi świętami. Oddaj się lekturze i poznaj najdziwniejsze święta obchodzone zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Kalendarz świąt nietypowych 2021

Nietypowe święta mają jedną ogromną zaletę. Większość z nich obchodzona jest co roku, więc jeśli któreś ze świąt wyjątkowo przypadnie Ci do gustu, prawdopodobnie nie będziesz musiał martwić się o to, że data jego obchodzenia ulegnie zmianie. Bez względu na to, czy sprawdzisz kalendarz na ten rok, czy kalendarz świąt nietypowych 2021, a nawet kalendarz świąt nietypowych 2022 – różnice będą niewielkie.

Z nietypowymi świętami spotykają się już najmłodsze dzieci. Ich obchody wykorzystywane są w przedszkolach, aby zwrócić uwagę maluchów na istotne kwestie lub ciekawostki. Jeśli jesteś rodzicem dziecka w tym wieku, z pewnością wiesz, że kalendarz świąt nietypowych w przedszkolu nie jest niczym nowym. Co świętują maluchy?

Obok obchodów Dnia Babci czy Dziadka przedszkolaki świętują na przykład Dzień Łamigłówek. Przypada on na 29 stycznia. Jest to doskonała okazja do pokazania dzieciom, że rozwiązywanie łamigłówek to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na naukę.

Dzień Dinozaura

Choć nie ma ich na świecie od ponad 66 milionów lat, wciąż mają swoje święto. Mowa oczywiście o dinozaurach. Dzień Dinozaura obchodzony jest 26 lutego. Te stworzenia potrafią w kilka chwil zainteresować dzieci, w szczególności chłopców!

Dzień Wody

22 marca to z kolei Dzień Wody. Warto już od najmłodszych lat wpajać dzieciom, jak istotne znaczenie dla naszego życia i naszej planety ma woda. Klimat ulega ciągłym zmianom, globalne ocieplenie odczuwalne jest każdego roku coraz bardziej. Oszczędzanie wody ma ogromne znaczenie!

Dzień Uśmiechu

Zaraźliwy, powodujący wytwarzanie endorfiny – tak, to uśmiech. Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października. W tym roku jego obchody przypadają na 2 października. Dzień ten jest okazją do przypomnienia najmłodszym jak istotny jest uśmiech i umiejętność cieszenia się z drobiazgów.

Jak śpiewała Sylwia Grzeszczak:

„Cieszmy się z małych rzeczy, bo wzór na szczęście w nich zapisany jest”.

Coś w tym jest, prawda?


Dzień Pluszowego Misia

Kto nie miał w dzieciństwie ulubionego misia? Te puchate przytulanki ze słodkimi mordkami podbijają serca dzieci na całym świecie! Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Data tego święta nie jest przypadkowa. 25 listopada 1902 roku powstała pierwsza taka maskotka.

Kalendarz świąt nietypowych dla dzieci można byłoby wypełnić po brzegi. W każdym miesiącu znajdzie się choć jedno święto, które zainteresuje najmłodszych.

Nietypowe lub mniej znane święta obchodzone są również na skalę światową. Jakie? Oto kilka przykładów:

1 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. Historia nauczyła nas jak istotne, a przy tym niezwykle trudne, jest utrzymanie pokoju. Choć święto to ustanowiono z inicjatywy papieża Pawła VI, to jego obchody skierowane są do wszystkich ludzi, nie tylko do katolików. Co roku dzień ten skupia się na innym temacie, wybieranym przez papieża. W tym roku tematem przewodnim był „Pokój jako droga nadziei: dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne”.

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie życie bez telewizji, radia, gazet czy Internetu? My też nie. Dostęp do informacji jest dziś bardzo łatwy. Nie byłoby to możliwe bez środków masowego przekazu. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24 stycznia.

Skoro już jesteśmy przy środkach masowego przekazu, warto wspomnieć, że na 13 lutego przypada Światowy Dzień Radia. Być może nie jest ono już tak popularne jak dawniej, jednak wciąż go słuchamy, na przykład jadąc do pracy samochodem.

Miłośników czytania powinien zainteresować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który jest obchodzony 23 kwietnia. Sam przyznasz, że niewiele rzeczy jest przyjemniejszych od wieczoru spędzonego pod kocem z książką i kubkiem dobrej herbaty w ręku!

Niektóre ze świąt, które obchodzone są na całym świecie zwracają uwagę na bardzo istotne kwestie. Jednym z takich dni jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który przypada na 10 września. Wskaźnik samobójstw w wielu miejscach na świecie utrzymuje się na wysokim poziomie. Profilaktyka i uświadamianie ludzi, gdzie szukać pomocy ma ogromne znaczenie.

Część świąt obchodzonych na świecie określa się mianem świąt międzynarodowych. Oto niektóre z nich:

Międzynarodowy Dzień Pizzy

9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Przysmak o okrągłym kształcie z dodatkiem najróżniejszych składników podbił serca ludzi na całym świecie. Szczególną popularnością cieszą się pizze serwowane przez fast foody ze względu na szybkość przygotowania, dostępność i przystępną cenę.

O pizzy mówi się, że jest tucząca i niezdrowa. Z kolei słysząc słowo „wegetarianizm” myśli się zwykle o zdrowym stylu życia. Dla jednych osób wegetarianizm to świadomy wybór, droga do zdrowia i lepszego samopoczucia, dla innych tylko chwilowa moda. Bez względu na to czym wegetarianizm jest dla Ciebie, warto wiedzieć, że doczekał się on swojego święta, i to na skalę międzynarodową. Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu przypada na 1 października.

3 grudnia obchodzone jest z kolei święto niosące za sobą znacznie ważniejszy przekaz. Mowa o Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Choć świadomość społeczeństwa w kwestii niepełnosprawności jest coraz większa, to wciąż wiele aspektów wymaga poprawy. Obchody tego święta mają na celu pokazanie z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby niepełnosprawne, a także przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Kalendarz dziwnych świąt

Nie sposób nie wspomnieć także o tych najdziwniejszych świętach. Tych, których nazwy wywołują uśmiech na twarzy, a czasem nawet zmuszają do zastanowienia się po co właściwie takie święto zostało ustanowione. Jakie święta wypełniają kalendarz z dziwnymi świętami?

7 stycznia obchodzony jest… Dzień Dziwaka. Trudno było o lepsze święto otwierające kalendarz dziwnych świąt! To święto obchodzić może każdy, kto czuje się nieco inny od ogółu społeczeństwa, a może nawet osamotniony w swoich upodobaniach. Pamiętaj – dziwny, nie znaczy gorszy.

Jak mawiał Johnny Depp:

„Myślę, że każdy jest dziwny. Powinniśmy wszyscy celebrować naszą indywidualność i nie wstydzić się jej.”.

Dzień Sprzątania Biurka

Na 8 stycznia przypada natomiast Dzień Sprzątania Biurka. Kto chociaż raz w życiu nie miał zabałaganionego biurka do tego stopnia, że nie mógł nic na nim znaleźć? No właśnie! Porządek w otoczeniu sprzyja pracy, warto więc uporządkować swoje biurko, najlepiej częściej niż raz w roku.

Lizaki, choć już nie tak popularne jak kiedyś, wciąż mają swoje święto. Dzień Lizaka obchodzony jest 11 stycznia. Po ten przysmak sięgają głównie młodsze dzieci. Dla dorosłych to święto może być okazją do przypomnienia sobie smaków z dzieciństwa.

26 lutego z kolei to Dzień Pozdrawiania Blondynek. Przyznasz, że to bardzo ciekawe święto. Nie pozostaje Ci nic innego, jak tego dnia pozdrowić wszystkie blondynki w Twoim otoczeniu.

Światowy Dzień Drzemki w Pracy

Kto nigdy nie miał ochoty uciąć sobie drzemki w pracy niech pierwszy rzuci kamieniem! 12 marca możesz uciąć sobie drzemkę bezkarnie. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Drzemki w Pracy.

Wizja wchodzenia po schodach na 10 piętro z ciężkimi zakupami Cię przeraża? Całe szczęście, że istnieją windy, prawda? Ten wspaniały wynalazek doczekał się swojego święta. Dzień windy przypada na 23 marca.

Dzień Czekolady

Aksamitna, rozpływająca się w ustach czekolada skradła serce niejednej osoby. Uwielbiają ją ludzie na całym świecie. Dzień Czekolady obchodzony jest 12 kwietnia. Nie zapomnij uczcić tego dnia kostką swojej ulubionej czekolady!

Dzień Bez Stanika

30 maja obchodzone jest święto, obok którego żaden z Panów nie przejdzie obojętnie. Mowa o Dniu Bez Stanika. Choć to święto nietypowe, to jednak bardzo popularne. Trudno się dziwić, że zyskało ono tak duży rozgłos.

Była już pizza, więc czas na kolejny fast food. Święto Hot-Doga przypada na 4 lipca. Z czym lubisz jeść je najbardziej? Może z musztardą? Świetnie! To kolejna okazja do świętowania, bo Dzień Musztardy obchodzony jest 6 sierpnia.

Marzysz o czymś od dłuższego czasu, ale wciąż odkładasz zakup na bliżej nieokreślone później? Już nie musisz! Możesz zaszaleć 31 października, w Dzień Rozrzutności. Tego dnia wszystkie zakupowe grzechy będą usprawiedliwione.

Kto powiedział, że wino musi być drogie? Nikt! Jeśli jesteś zwolennikiem tanich trunków to Dzień Taniego Wina powinien przypaść Ci do gustu. Święto to przypada na 4 listopada.

Czasem wymsknie Ci się jakieś niecenzuralne słowo? Może nawet częściej niż czasem? Jeśli chcesz to zmienić, Dzień Bez Przekleństw to święto dla Ciebie. 17 grudnia Twoje słowa będą na cenzurowanym.

Śmieszne święta

Śmieszne święta obchodzone są w każdym miesiącu. Jeśli chcesz poznać ich pełną listę, sprawdź przygotowany przez nas kalendarz dziwnych świąt 2021.

Nie masz ochoty przedzierać się przez cały tekst? Dla Twojej wygody zebraliśmy wszystkie nietypowe święta, o których dziś wspomnieliśmy:

 • 1 stycznia – Światowy Dzień Pokoju
 • 7 stycznia – Dzień Dziwaka
 • 8 stycznia – Dzień Sprzątania Biurka
 • 11 stycznia – Dzień Lizaka
 • 24 stycznia – Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu
 • 29 stycznia – Dzień Łamigłówek
 • 9 lutego – Międzynarodowy Dzień Pizzy
 • 13 lutego – Światowy Dzień Radia
 • 26 lutego – Dzień Dinozaura
 • Dzień Pozdrawiania Blondynek
 • 12 marca – Światowy Dzień Drzemki w Pracy
 • 23 marca – Dzień Wody, Dzień Windy
 • 12 kwietnia – Dzień Czekolady
 • 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
 • 30 maja – Dzień Bez Stanika
 • 4 lipca – Święto Hot-Doga
 • 6 sierpnia – Święto Musztardy
 • 10 września – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
 • 1 października – Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu
 • 2 października – Dzień Uśmiechu
 • 31 października – Dzień Rozrzutności
 • 4 listopada – Dzień Taniego Wina
 • 25 listopada – Dzień Pluszowego Misia
 • 3 grudnia – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
 • 17 grudnia – Dzień Bez Przekleństw.
 • infografika nietypowe święta


  Nietypowe święta

  Nietypowych świąt jest całe mnóstwo, podaliśmy tu dosłownie garstkę. Sprawdź, jakie nietypowe święta 2020 czekają jeszcze na swoje obchody. Może znajdziesz wśród nich coś, co w jakiś sposób Cię zainspiruje albo przywoła miłe wspomnienia?

  Chcąc sprawdzić nietypowe święta kalendarz będzie najwygodniejszym rozwiązaniem. Wystarczy wybrać interesujący Cię miesiąc, aby sprawdzić jakie święta nietypowe są wtedy obchodzone.

  Każdy dzień może być świętem. Sprawdź przygotowany przez nas kalendarz i świętuj tak jak lubisz.
  Święta
  Lista popularnych świąt