Kiedy są Mikołajki

Święto przypada w: wtorek, 19 marca 2024 - czasu polskiego

Mikołajki 2022

Dowiedź się więcej

Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na całym świecie. Święto to kojarzy się głównie z prezentami, które zostawia święty Mikołaj. Istnieje wiele opowieści związanych z tym świętem. Niektórzy opowiadają swoim pociechą, że Mikołaj to poczciwy staruszek, który mieszka w Laponii i każdego roku, 6 grudnia, wyrusza ze swoimi elfami w świat aby rozdawać prezenty grzecznym dzieciom. Aby przemierzyć cały świat, używa do tego sań zaprzegniętych w renifery. Jednak jest to tylko bajka aby zmusić swoje pociechy do tego żeby były grzeczne przez cały rok.

Geneza święta Mikołajek

Patronem tego święta jest święty Mikołaj, który żył bardzo dawno temu w Mirze. Był to III wiek naszej ery. Święty Mikołaj pochodził z bardzo bogatej jak na tamten czas rodziny. Swój majątek rozdawał osobom które były ubogie i potrzebowały pomocy. Następnie, św. Mikołaj wstąpił do klasztoru i został biskupem Miry. Legenda rzekomego wchodzenia Mikołaja przez komin wzięła się z historii która teraz przytoczę. W mieście w którym Mikołaj był biskupem mieszkał ojciec który miał trzy córki. Ojciec chciał wydać je za mąż, ale jak to było w tamtych czasach, każda z nich musiała mieć posag aby móc zawrzeć małżeństwo. Gdy biskup Mikołaj dowiedział się o tej sytuacji, pewnego dnia pod przykryciem nocy zakradł się do domu ojca. Pieniądze które chciał mu przekazać wrzucił przez komin. To tylko jedna wersja. Jest też druga wersja legendy, która głosi, że zostawił je na oknie. Dlatego też, dzieci bardzo często piszą listy do świętego Mikołaja i zostawiają je na oknie z nadzieją, że je przeczyta. Rano kiedy ojciec zobaczył pieniądze zastanawiał się kto to zrobił. Tak właśnie powstała legenda o św Mikołaju. Na początku św. Mikołaj ubrany był w czerwony płaszcz (w tym wypadku płaszcz biskupi oraz mitrę). W 1930 roku strój ten uległ pewnej zmianie. Amerykański artysta Fred Mizen wpadł na pomysł aby w reklamie Coca-Coli mikołaj posiadał czerwony strój oraz czapkę z białym pomponem. Taki wizerunek Mikołaja utrzymuje się do dnia dzisiejszego.

Mikołajki - jak ludzie postrzegają święto współcześnie?

Na całym świecie obchodzony jest zwyczaj obdarowywania najbliższych prezentami. Jednakże, nie w każdym kraju zwyczaj obchodzony jest w ten sam sposób i w ten sam dzień. Święty Mikołaj w zależności od miejsca, jest przedstawiany pod inną postacią i pojawia się innego dnia. Przykładowo w Hiszpanii, Mikołajki są obchodzone tego samego dnia co w Polsce. Prezenty są zostawiane w skarpetach zawieszonych na kominkach w salonie, lub przy łóżkach dzieci. W USA sytuacja wygląda podobnie, lecz w zawieszonych skarpetach, Mikołaj możne znaleźć listy, które zabiera a w zamian zostawia prezenty, które były wypisane przez dzieci w listach. Listy są również pisane przez dzieci w Niemczech. W Polsce również piszemy listy, lecz zostawiamy je na oknie.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Belgii. Mikołajki zaczynają się 5 grudnia. Ludzie przed swoimi domami rozkładają siano, do wiaderek dają marchew i ziemniaki aby konie które ciągną sanie Mikołaja, mogły się posilić przed dalszą wędrówką.

W Niemczech, mieszkańcy wierzą w Sankt Nikolaus, który podróżuje na ośle lub tak jak u nas w saniach ciągniętych przez renifery. Przypomina on najbardziej biskupa z Miry. Ma ze sobą magiczną księgę w której ma wypisane dobre i złe uczynki każdego dzieciaka. Dzieci które mają na swoim koncie dobre uczynki otrzymują podarki od świętego w postaci słodyczy i owoców, a te które były niegrzeczne otrzymują rózgę lub węgiel.

W bardzo ciekawy sposób ludzie postrzegają św Mikołaja we Włoszech. Osobą którą rozdaje prezenty dzieciom to czarownica Befana. Prezenty rozdaje nie w Mikołajki 6 grudnia, a w święto Trzech Króli 6 stycznia. Co najciekawsze, lata ona na miotle i wlatuje do domów dzieci przez komin. Dzieci chcąc otrzymać prezenty zostawiają jej mandarynki i kieliszek wina. Grzeczne dzieci otrzymują podarunku, a niegrzeczne węgiel lub czosnek.

We Francji prezenty rozdawane są przez Pere Noel. Jest to poczciwy dziadek z białą brodą którego nazywają „Bożonarodzeniowym ojcem”. Nie jest to żaden święty. Jeszcze parę lat temu, Pere Noel przychodził do dzieci podczas Mikołajek czyli 6 grudnia, jednakże od niedawna tradycja ta przeniosła się na 24 grudnia.

Rosjanie natomiast, wierza w Dziadka Mroza który jest odpowiednikiem naszego św Mikołaja. Nie przychodzi on do dzieci 6 grudnia a w Nowy Rok. Dzieci nie piszą żadnych listów ani nie pozostawiają żadnych przekąsek dla Dziadka Mroza.

W Szwecji święty Mikołaj został całkowicie usunięty z tradycji. Szwedzi wierzą w krasnoluda o imieniu Jultomte, który przychodzi do dzieci podczas Bożego Narodzenia 24 grudnia. Dzieci muszą najpierw zjeść kolację Bożonarodzeniową a następnie zobaczyć w telewizji program z klasycznymi bajkami Walta Disneya aby otrzymać prezenty.

Jak widać, co kraj to obyczaj i inne obchodzenie Mikołajek. Prawie każdy kraj ma inny pomysł na swojego świętego Mikołaja. Jedni zostawiają listy a inni jedzenie. Mimo wszysktich tych różnic, jedno jest pewne. Święto jest obchodzone w każdym kraju i każdy lubi tego dnia dostać jakiś prezent. To co łączy się z Mikołajkami w Polsce to Czarny Piątek oraz Cyber Monday. Są to dni podczas których można kupić prezenty dla swoich najbliższych w wyjątkowo korzystnych cenach. Aby dowiedzieć się jakich promocji można spodziewać się podczas Czarnego Piątku, czy też Cyber Poniedziałku, polecam zajrzeć na naszą stronę i zapoznać się z tymi świętami.


Mikołajki
Mikołajki

- Opublikowano:
Święta
Lista popularnych świąt