Kiedy jest dzień mężczyzny

Święto przypada w: sobota, 15 czerwca 2024 - czasu polskiego

Dzień mężczyzny 2022

Dowiedź się więcej

Dzień Mężczyzny obchodzony jest w naszym kraju 10 marca każdego roku, czyli dwa dni po Dniu Kobiet. Tak samo jak święto kobiet, święto mężczyzn nie wywodzi się z Polski. Inspiracją do tego, aby w naszej kulturze ustanowić dzień faceta był Międzynarodowy Dzień Mężczyzny. Co prawda nie jest on w Polsce tak nagłaśniany jak za granicą, jednak mimo wszystko popularność tego dnia z roku na rok jest coraz większa. Liczymy na to, że nadejdzie taki moment, kiedy dzień mężczyzny będzie świętowany w takim samym stopniu jak dzień kobiet.

Początek Międzynarodowego Dnia Mężczyzny datuje się na rok 1999. Z propozycją wprowadzenia tego święta wystąpił dr Jerome Teelucksingh. Jest to wykładowca historii na Uniwersytecie Indii Zachodnich w Trynidadzie i Tobago. Jego intencją było stworzenie dnia, który skłaniałby do przemyśleń na temat problemów jakie dotykają mężczyzn i chłopców na całym świecie. W związku z tym co roku organizowane są akcje tematyczne dotyczące istotnych dla mężczyzn kwestii. Dla przykładu w 2018 roku tematyka dotyczyła modeli pozytywnych ról męskich. Chodziło przede wszystkim o pokazanie chłopcom i mężczyznom wzorca do naśladowania, którego tak często brakuje im w codziennym życiu. W 2019 roku z kolei skupiono się na kwestii zdrowia psychicznego i skali samobójstw wśród mężczyzn.

Dzień Mężczyzny jest zatem dniem, który ma na celu zwrócenie uwagi na problemy dotyczące mężczyzn i chłopców, które niejednokrotnie są bagatelizowane przez społeczeństwo. Przez nagłaśnianie tego dnia przez różne masowe media niestety edukacyjny wydźwięk jest zatracany. Do osłabienia tego aspektu przyczyniają się także producenci gadżetów i mniej lub bardziej wyszukanych podarunków. Oczywiście docenienie swojego partnera jakimś drobiazgiem jest mile widziane, ale najważniejsze jest to, aby w tym dniu pokazać swojemu mężczyźnie, że o nim pamiętamy i doceniamy to, co dla nas robi.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzny obchodzony jest w większości państw 19 listopada. Nie jest to data przypadkowa, bowiem tego dnia urodziny obchodzi pomysłodawca tego święta. Termin ten jednak nie jest identyczny dla wszystkich państw, które celebrują ten dzień. Część krajów ustanowiła odrębną datę na obchody tego święta. Dobrym przykładem jest tutaj Polska, w której dzień faceta ustalony został na 10 marca czy Kolumbia, w której z kolei dzień mężczyzny obchodzi się 19 marca.

Dzień mężczyzny w Polsce

Jeszcze kilka lat temu o dniu mężczyzny mało kto w Polsce słyszał. Przyznać trzeba, że przed obchodzeniem tego święta mieliśmy dość duże opory. Z czasem jednak zostały one pokonane, a dzień mężczyzny świętuje z roku na rok coraz więcej osób. Dużą zasługę mają w tym media, a także sprzedawcy, którzy organizują z tej okazji różnego rodzaju promocje, licząc tym samym na większe zyski. O akcjach, których tematem są problematyczne kwestie w życiu mężczyzn, raczej się w Polsce nie mówi. Oczywiście docierają do nas informacje ze świata, jednak nie są one aż tak nagłaśniane. Skupiamy się raczej na obdarowaniu drugiej osoby jakimś upominkiem. Czasem są to prawdziwe drobiazgi, innym razem pokaźne prezenty. Panuje tutaj całkowita dowolność. Wszystko zależy od wizji kobiety i tego, ile pieniędzy będzie w stanie przeznaczyć na prezent dla swojego ukochanego. Jednymi z najczęściej kupowanych z tej okazji podarunków są alkohole, perfumy czy bony podarunkowe.

Dzień mężczyzny czy dzień chłopaka?

W Polsce obchodzone są oba te święta i nie należy ich ze sobą mylić. Kiedy jest dzień mężczyzny a kiedy dzień chłopaka? Mężczyźni swoje święto mają, jak już zostało wspomniane, 10 marca. Dzień chłopaka z kolei przypada na 30 września. Druga z tych dat może wydawać się wielu osobom bardziej znajoma i nic w tym dziwnego, gdyż o tym dniu zwykle mówi się więcej. Dzień chłopaka skierowany jest raczej do młodszych osób, a te, jak wiadomo, są bardziej wpływowe. Nagłośnienie takiego święta w mediach wystarczy, aby nastolatki zechciały obsypać swoich chłopaków podarunkami. Ze względu na grupę wiekową kupowane są raczej tanie prezenty na dzień chłopaka. Młode osoby nie dysponują jeszcze zbyt dużymi środkami. Nie bez znaczenia jest również fakt świętowania dnia chłopaka w szkołach. W wielu placówkach edukacyjnych panuje tradycja, że chłopcy kupują podarunki dziewczętom z okazji dnia kobiet, zaś dziewczynki kupują chłopcom drobny prezent na dzień chłopaka. Jeśli chodzi o klasowe podarunki zwykle są to śmieszne prezenty na dzień chłopaka. Dzień mężczyzny skierowany jest natomiast do starszej grupy osób i z tego powodu inaczej wyglądają jego obchody.

Co ciekawe, dzień chłopaka również jest świętem międzynarodowym, a najpopularniejszą datą jego obchodzenia jest 16 maja. Zupełnie odwrotnie niż w Polsce, na świecie jest to dzień znacznie mniej popularny niż dzień faceta. Większość krajów obchodzi jedynie dzień mężczyzny, podczas którego świętują również młodsi chłopcy.

Czym zaskoczyć swojego mężczyznę?

Mężczyzna jawi się wielu osobom jako ktoś silny, odważny, umiejący znaleźć wyjście z każdej sytuacji, odporny na stres i krytykę. Czy jednak oznacza to, że nie potrzebuje on od czasu do czasu zostać doceniony? Oczywiście, że nie. Co więcej, większość kobiet bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że faceci bardzo lubią usłyszeć komplement, słowa uznania czy otrzymać podarunek. Nic w tym dziwnego – w końcu każdy z nas lubi czuć się ważny i potrzebny. Mężczyznom jednak trudniej się do tego przyznać, między innymi przez męską dumę czy obecne w społeczeństwie stereotypy.

Co zatem można zrobić, aby w tym dniu pokazać mężczyźnie, że się o nim pamięta i go docenia? Najlepiej sprawić mu prezent na dzień mężczyzn. W zależności od naszych preferencji może być to skromny podarunek, jak i coś naprawdę wystrzałowego. Co można kupić na dzień mężczyzny?

Zacznijmy od skromniejszych prezentów, które są zdecydowanie najczęściej wybierane na to święto. Z pewnością nikogo nie zdziwi, że jednym z takich podarunków są różnego rodzaju alkohole. Wybór trunku zależy od gustu obdarowywanego. Wielu mężczyzn lubuje się w mocniejszych alkoholach, takich jak whisky czy wódka. W ostatnim czasie na popularności zyskały także piwa kraftowe. Być może właśnie nasz facet jest fanem tego rodzaju alkoholu i lubi odkrywać nowe, ciekawe smaki piw rzemieślniczych. W sklepach dostępne są zarówno pojedyncze sztuki, jak i gotowe zestawy, które są zapakowane w ozdobny kartonik. Nie brak również mężczyzn, którzy nade wszystko uwielbiają wino. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj alkoholu wybierzemy, warto postawić na dobrą jakość trunku. Jeśli tematyka alkoholi jest nam obca, dobrym pomysłem będzie wybranie się do sklepu specjalizującego się w ich sprzedaży. Sprzedawcy z pewnością nam doradzą i pomogą wybrać alkohol idealny na prezent, który wpasuje się w gust naszego wybranka. Co więcej, w wielu takich sklepach oferowana jest od razu usługa pakowania na prezent. Jest to dobra opcja dla tych pań, które nie lubią bądź nie umieją tego robić i chcą sobie oszczędzić kłopotu.

Idąc w stronę nieco droższych prezentów nie można nie wspomnieć o perfumach. Zapachy uchodzą za nieco ryzykowny podarunek w przypadku, gdy nie znamy dobrze gustu drugiej osoby. W początkowym etapie znajomości wybór odpowiedniego zapachu może być faktycznie nieco problematyczny. Kupno perfum jest więc raczej opcją dla tych pań, które znają już upodobania swojego faceta albo chociaż zdążyły podpatrzeć, czym psika się na co dzień. Na podstawie ulubionych nut zapachowych czy nazw perfum, których już używał można pokusić się o wybranie nowego flakonu. Nawet jeśli same nie do końca czujemy się pewnie w temacie perfum – nic straconego. W perfumeriach możemy liczyć na fachowe doradztwo. Osoby, które tam pracują z pewnością pomogą wybrać zapach, który oczaruje naszego partnera.

Jeśli dobrze znamy mężczyznę, którego chcemy obdarować, możemy pokusić się o zakup czegoś, co będzie związane z jego hobby. Fani motoryzacji powinni ucieszyć się z kosmetyków do pielęgnacji auta czy gadżetów, na przykład w postaci breloka. Ciekawym, choć nieco droższym, pomysłem na prezent jest wykupienie vouchera, na przykład na przejażdżkę torem wyścigowym. Miłośnicy muzyki z kolei z radością przyjmą do kolekcji kolejną płytę ulubionego zespołu czy bilet na koncert. Ci panowie, którzy interesują się sportem na pewno rozpromienieją na widok gadżetów związanych z ich ulubioną dyscypliną sportu czy konkretnym, ulubionym zawodnikiem.

Mniej wymagającym prezentem jest bon podarunkowy do sklepu, który nasz partner chętnie odwiedza. Jest to dobry pomysł dla tych pań, które jeszcze nie do końca orientują się w guście swojego faceta i chciałyby mu sprawić w miarę neutralny prezent. Takie rozwiązanie to dobry sposób na uniknięcie ewentualnych wpadek, gdyż to obdarowany zdecyduje na co przeznaczyć kwotę bonu.

Do dnia mężczyzny można podejść także w sposób humorystyczny, bez zbędnego zadęcia. Wszystko zależy od tego jak wygląda nasza relacja i jak chcemy uczcić ten dzień. Wśród śmiesznych prezentów znajdziemy koszulki, kubki czy skarpetki z humorystycznymi napisami. Taki podarunek powinien rozweselić każdego faceta.

Święto mężczyzn to także dobra okazja, aby popisać się swoimi zdolnościami kulinarnymi. Przygotowanie jego ulubionego dania własnoręcznie z pewnością zrobi na nim duże wrażenie. Nie od dziś wiadomo, że faceci lubią dobrze zjeść. Jeśli dorzucimy do tego odrobinę alkoholu, wieczór z pewnością będzie udany. Jeżeli jednak gotowanie to nie jest coś w czym się odnajdujemy, możemy zdecydować się na wyjście do jego ulubionej knajpy czy restauracji albo zamówienie jedzenia z dowozem do domu.

Nie sposób nie wspomnieć również o spędzeniu dnia faceta w łóżku. Seksowna bielizna, wyraźny makijaż i zmysłowe perfumy sprawią, że mężczyzna z pewnością przepadnie. Taki „dodatek” do materialnego prezentu spodoba się bez wątpienia każdemu facetowi. Jeśli jeszcze tego dnia przejmiemy inicjatywę – satysfakcja mężczyzny gwarantowana. Spędzenie dnia faceta w taki sposób przyniesie obopólne korzyści. W końcu mało co zbliża tak, jak dobry seks.

Swojego partnera można zaskoczyć też ciekawymi życzeniami. Mogą być one złożone osobiście, a jeśli nie mamy takiej możliwości – może być to liścik pozostawiony w mieszkaniu czy wysłany SMS. Najlepiej, gdy życzenia będą wymyślone przez nas, od serca. Nie muszą być one jednak utrzymane w poważnym tonie. Można pokusić się także o humorystyczną wiadomość. Jeśli pisanie nie jest naszą mocną stroną, możemy skorzystać z gotowych wzorów życzeń. Fajnie wzbogacić wiadomość o gify na dzień mężczyzny. Taki dodatek sprawi, że SMS będzie ciekawszy i lepiej zapadnie w pamięć. Stawiając na akcent humorystyczny w tym dniu, warto zdecydować się na śmieszne gify na dzień mężczyzny. Otrzymanie wiadomości z takim gifem z pewnością poprawi facetowi humor na resztę dnia.

Pomysłów na to co kupić na dzień mężczyzny i jak uczcić to święto jest całe mnóstwo. Bez względu na to, który z nich wybierzecie, najważniejsze jest to, żeby po prostu pamiętać w tym dniu o waszych partnerach, narzeczonych, mężach czy kochankach. Tak samo jak kobiety, zasługują oni na to, aby mieć swoje święto. Wiecie już kiedy jest dzień mężczyzny 2020, więc zaskoczcie tego dnia swoich ukochanych!


Dzień mężczyzny
Dzień mężczyzny

- Opublikowano:
Święta
Lista popularnych świąt