Kiedy jest dzień chłopaka

Święto przypada w: piątek, 24 maja 2024 - czasu polskiego

Dzień chłopaka 2022

Dowiedź się więcej

Sprawdź kiedy jest dzień chłopaka w Polsce?

Zastanawiasz się kiedy jest dzień chłopaka 2022? Przychodzimy z pomocą! Święto to obchodzone jest w Polsce 30 września. Należy pamiętać, że dzień chłopaka i dzień mężczyzny to w naszym kraju dwa odrębne święta i lepiej ich ze sobą nie mylić. Dzień chłopaka to święto popularniejsze niż dzień mężczyzny. Dzieje się tak dlatego, że ten dzień jest znacznie bardziej nagłaśniany.

Już na początku września zaczynają pojawiać się pierwsze wzmianki o dniu chłopaka, zarówno w telewizji, jak i na Internecie. W sklepach pojawia się wtedy wysyp różnego rodzaju gadżetów, takich jak pluszowe serca czy kubki z napisami. Organizowane są także liczne promocje, na które młode dziewczęta są bardziej podatne niż dorosłe kobiety. Nie bez znaczenia jest również to, że o dniu chłopaka wiele mówi się w szkołach.

Zastanawiasz się kiedy jest dzień chłopaka 2022? Przychodzimy z pomocą! Święto to obchodzone jest w Polsce 30 września. Należy pamiętać, że dzień chłopaka i dzień mężczyzny to w naszym kraju dwa odrębne święta i lepiej ich ze sobą nie mylić. Dzień chłopaka to święto popularniejsze niż dzień mężczyzny. Dzieje się tak dlatego, że ten dzień jest znacznie bardziej nagłaśniany.

Już na początku września zaczynają pojawiać się pierwsze wzmianki o dniu chłopaka, zarówno w telewizji, jak i na Internecie. W sklepach pojawia się wtedy wysyp różnego rodzaju gadżetów, takich jak pluszowe serca czy kubki z napisami. Organizowane są także liczne promocje, na które młode dziewczęta są bardziej podatne niż dorosłe kobiety. Nie bez znaczenia jest również to, że o dniu chłopaka wiele mówi się w szkołach.

Skąd wziął się dzień chłopaka?

Dzień chłopaka można nazwać odłamem dnia mężczyzny, gdyż to właśnie ten dzień dał mu początek. Dzień mężczyzny natomiast wywodzi się z Trynidadu i Tobago. To właśnie tam dr Jerome Teelucksingh, nauczyciel historii, wystąpił z propozycją ustanowienia takiego święta. Co ciekawe, miało to miejsce już w 1999 roku. Zamysłem pomysłodawcy tego dnia było przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy, z którymi borykają się mężczyźni i chłopcy na całym świecie.

Dziś mało kto pamięta o takim wydźwięku dnia mężczyzny. Z kolei dzień chłopaka, który obchodzimy w Polsce to święto raczej komercyjne. Spowodowane jest to między innymi wiekiem grupy odbiorców tego święta. Dzień chłopaka jest skierowany głównie do dzieci i młodzieży.

Czym dzień chłopaka różni się od dnia mężczyzny?

Przede wszystkim datą jego obchodzenia. Kiedy jest dzień mężczyzny a kiedy dzień chłopaka? Jak już zostało wspomniane, dzień chłopaka obchodzony jest 30 września. Dzień mężczyzny przypada z kolei na 10 marca. Kolejną różnicą jest wiek osób, które dane święto obchodzą. Utarło się, że dzień mężczyzny skierowany jest do dorosłych mężczyzn. Z kolei dzień chłopaka to święto skierowane do młodych chłopców w wieku dziecięcym i nastoletnim.

Ze względu na to, że grupy docelowe obu tych świąt są zróżnicowane, różny jest także sposób obchodzenia dnia chłopaka i dnia mężczyzny. Dzień mężczyzny świętowany jest w sposób bardziej świadomy niż dzień chłopaka. Nie jest też żadną tajemnicą, że mężczyźni ucieszą się z zupełnie innego prezentu niż dorastający chłopcy.

Jak obchodzony jest dzień chłopaka?

Pierwsze wzmianki o dniu chłopaka pojawiają się już w przedszkolu lub szkole podstawowej. Placówki edukacyjne kładą nacisk na to, aby chłopcy pamiętali o dniu kobiet, a dziewczynki o dniu chłopaka. Dzień chłopaka w przedszkolu polega zwykle na tym, że chłopcy są obdarowywani własnoręcznie przygotowanymi przez dziewczynki prezentami. Dzień chłopaka w szkole obchodzony jest już nieco inaczej. Dziewczynki organizują wtedy zbiórki na podarunki dla chłopców. 

Są to oczywiście niedrogie, symboliczne prezenty. Wiele zależy od kreatywności dziewcząt w danej klasie. Najczęstszymi podarunkami są kubki, długopisy czy słodycze. Obchody tego święta w szkole są w znacznej mierze uzależnione także od wychowawcy klasy. Część z nich, aby urozmaicić ten dzień dzieciakom, organizuje różnego rodzaju konkursy czy niewielkie klasowe przyjęcia podczas lekcji wychowawczej. W niektórych szkołach z tej okazji wyprawiane są dyskoteki po godzinach zajęć.

Starsze dziewczynki w wieku nastoletnim zaczynają obchodzić dzień chłopaka także poza murami szkoły, ze swoją drugą połówką. Jest to czas pierwszych miłości. Nastolatki nie dysponują jeszcze wielkimi funduszami, więc prezenty są raczej skromne. Niewątpliwie królują wtedy koszulki i kubki ze śmiesznymi napisami. Równie popularne są personalizowane produkty, na przykład ze zdjęciami. Nie sposób nie wspomnieć o wszelkich produktach z motywem serca. Dziewczęta chętnie wręczają swoim drugim połówkom także własnoręcznie wykonane prezenty.

Dzień chłopaka na świecie

Choć w Polsce dzień chłopaka jest niezwykle popularny, nie oznacza to, że jest tak na całym świecie. Po pierwsze, należy zaznaczyć, że 30 września dzień chłopaka obchodzony jest tylko w naszym kraju. Dla przykładu, w Norwegii dzień chłopaka przypada na 7 października, natomiast w Kanadzie na 25 listopada. Wiele państw w ogóle nie posiada w swoim kalendarzu święta, które byłoby odpowiednikiem obchodzonego w Polsce dnia chłopaka. Jest to spowodowane tym, że w większości krajów chłopcy świętują razem z dorosłymi mężczyznami podczas międzynarodowego dnia mężczyzny, przypadającego na 19 listopada.

Międzynarodowy dzień chłopaka

Niewiele osób wie, że istnieje również międzynarodowy dzień chłopaka. Przypada on na 16 maja, jednak nie jest jeszcze licznie obchodzony. Jest to stosunkowo młode święto. Pierwsze obchody międzynarodowego dnia chłopaka miały miejsce 16 maja 2018 roku. Ustanowienie tego święta to również zasługa wspomnianego wcześniej nauczyciela historii z Trynidadu i Tobago. Dr Jerome Teelucksingh zwrócił uwagę na problem swego rodzaju dyskryminacji chłopców. 

Międzynarodowy dzień dziewczyny obchodzony jest od 2012 roku, przypada on na 11 października. Nikt natomiast nie pomyślał o tym, aby ustanowić święto, które skupiać się będzie na chłopcach. Dr Jerome Teelucksingh podkreślał, że w takim wypadku nie można mówić o jakiejkolwiek równości płci. Podnosił, że chłopcy są tak samo ważni i nie można pozostawiać ich niezauważonymi.

Święto, które ustanowił dr Jerome Teelucksingh ma zupełnie inny wydźwięk niż dzień chłopaka, który obchodzimy w naszym kraju. Nie jest to kolejne komercyjne święto, które nastawione jest jedynie na czysty zysk. Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na pozytywne aspekty, które chłopcy wnoszą w życie swoich rodzin i całej społeczności. 

Międzynarodowy dzień chłopaka to również okazja do podkreślenia wagi problemów i wyzwań, z którymi młodzi chłopcy muszą mierzyć się w codziennym życiu. Podczas tego święta wskazuje się także na czynniki, które kształtują chłopców i wpływają na ich przyszłe wybory oraz zachowania. Chodzi tutaj przede wszystkim o środowisko, w którym się wychowują. Niezwykle istotną kwestią jest również obecność dorosłej osoby, która będzie mogła stanowić wzór do naśladowania dla dorastającego chłopca. Dr Jerome Teelucksingh zwraca uwagę na naprawdę istotne problemy, które niejednokrotnie są bagatelizowane. Nie pozostaje nic innego, jak liczyć na to, że międzynarodowy dzień chłopaka zyska zasłużony rozgłos i będzie obchodzony przez coraz większą liczbę osób na całym świecie.

Pomysł na prezent na dzień chłopaka

Wszystko zależy od tego, jaki prezent jest Ci potrzebny. Wiadomym jest, że co innego kupisz jako prezent na dzień chłopaka dla kolegów z klasy, a co innego swojej drugiej połówce. Zacznijmy od tego co kupić na dzień chłopaka w szkole. Bywa to nieco problematyczne ze względu na ograniczony budżet. Składki na to święto oscylują w granicach 20 złotych. Z tego powodu muszą być to tanie prezenty na dzień chłopaka

Jednym z pierwszych pomysłów nasuwających się na myśl są słodycze. Wiele osób uważa je jednak za oklepany podarunek. Ciekawą odmianą będą na przykład skarpetki na dzień chłopaka. Jest to praktyczny prezent, a dodatkowy napis czy obrazek będzie stanowił urozmaicenie podarunku. Można zdecydować się także na śmieszne prezenty na dzień chłopaka

Mogą to być kubki czy długopisy z zabawnymi napisami. Koledzy z klasy powinni ucieszyć się z takiego drobiazgu. Jako dodatek do prezentu sprawdzi się kartka na dzień chłopaka. Koszt kilku czy kilkunastu kartek okolicznościowych nie jest duży, więc zebrany w klasie budżet spokojnie powinien na to wystarczyć. 

Zwykle na kartkach znajdują się już gotowe życzenia, wystarczy więc, że podpisze je każda dziewczyna z klasy. Będzie to miły dodatek do głównego podarunku. To już wszystkie nasze propozycje na prezent na dzień chłopaka w szkole.

Co można kupić na dzień chłopaka swojej drugiej połówce? Jeśli masz już swojego wybranka, z pewnością zastanawiasz się co mu podarować, aby sprawić mu radość. Wiele zależy od tego, jakim dysponujesz budżetem i jak wygląda Wasza relacja. Jeśli to dopiero początek Twojego związku, lepiej postaw na niezobowiązujący prezent na dzień chłopaka

Zestaw złożony z jakiegoś gadżetu i słodkości z pewnością wywoła uśmiech na twarzy Twojego chłopaka. Drobiazgów związanych z tym świętem pojawia się w sklepach mnóstwo, więc będziesz miała w czym przebierać. Kubki, koszulki, breloki czy poduszki to tylko część propozycji oferowanych przez sklepy. Z okazji dnia chłopaka na sklepowych półkach pojawiają się także słodycze ozdobione napisami lub zabawnymi grafikami. Możesz również zamówić czekoladę w formie piłki nożnej czy pada do gier! Twój chłopak na pewno będzie miło zaskoczony.

Jeśli już dobrze znasz gust swojego wybranka i masz do dyspozycji większą sumę pieniędzy, możesz zdecydować się na bardziej okazały prezent na dzień chłopaka. Mogą to być na przykład perfumy czy płyta ulubionego zespołu. Wszystko zależy od tego, czym interesuje się Twój chłopak. 

A może skrywasz w sobie artystyczną duszę? Jeśli tak, śmiało możesz zdecydować się na prezent na dzień chłopaka diy. W tym wypadku ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Może narysujesz Wasz portret? Możesz namalować również coś, co jest wyjątkowo bliskie Twojemu chłopakowi, na przykład logo jego ulubionego klubu piłkarskiego, wymarzony model auta lub gitarę, na której gra. 

A może własnoręcznie ozdobisz ramkę na Wasze zdjęcie? Jeśli jesteś niepoprawną romantyczką, możesz pokusić się nawet o napisanie wiersza. Ciekawą propozycją na własnoręczny prezent na dzień chłopaka jest także stworzenie listy rzeczy, za które kochasz swojego wybranka. Może mieć to postać książeczki. Możesz również każdy z tych powodów zapisać na małej karteczce i wrzucić je do słoika. A może masz talent kulinarny i będziesz w stanie przyrządzić swojemu chłopakowi coś pysznego z tej okazji? Mogą być to babeczki, ciasto lub coś mniej słodkiego – na przykład pizza!

Jak widzisz, prezent z tej okazji wcale nie musi być banalny i nudny. Jest jeszcze jedna rzecz, o której nie możesz zapomnieć w tym dniu. Chodzi oczywiście o życzenia na dzień chłopaka. W tym dniu liczy się przede wszystkim pamięć. Kolegom z klasy śmiało możesz złożyć śmieszne życzenia na dzień chłopaka. Możesz spróbować ułożyć je sama lub skorzystać z gotowych wzorów dostępnych na Internecie. 

Dla swojego chłopaka zdecyduj się raczej na życzenia płynące prosto z serca tak, aby poczuł się tego dnia naprawdę wyjątkowo. Jeśli masz ochotę na nietypowe życzenia na dzień chłopaka obrazki będą idealne. W sieci znajdziesz mnóstwo gotowych grafik. Możesz również stworzyć własną wersję obrazka, a nawet skleić życzenia z własnych zdjęć!

Dzień chłopaka
Dzień chłopaka

- Opublikowano:
Święta
Lista popularnych świąt