Kiedy jest Halloween

Święto przypada w: sobota, 27 kwietnia 2024 - czasu polskiego

Sprawdź kiedy jest Halloween w Polsce ?

Dowiedź się więcej

Za ile dni jest Halloween

Zacznijmy od najbardziej podstawowych kwestii, czyli wytłumaczenia co to jest halloween i jaka jest historia tego święta. Zastanawiająca jest już sama nazwa „Halloween”, która większości osób mówi tyle, co nic. Słowo to jest skróconą formą „All Hallow Even”. Pełna nazwa tego święta znana jest również jako „All Hallow’s Eve” lub „All Saints’ Eve”.

All Hallow Even z angielskiego oznacza Wigilię Wszystkich Świętych. Nie należy jednak mylić tego święta z Uroczystością Wszystkich Świętych, którą w Polsce 1 listopada obchodzą wyznawcy kościoła katolickiego. Są to dwa zupełnie inne święta, o odmiennym wydźwięku.

Początków Halloween upatruje się w dwóch źródłach. Pierwszym z nich jest rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion, drugim z kolei celtyckie święto na pożegnanie lata. Większość źródeł wskazuje jednak, że obchody Halloween zapoczątkowali Celtowie.

Oryginalna nazwa celtyckiego święta to Samhain. Wywodzi się ona z języka staroceltyckiego, a dokładniej od słowa Samhainn (znanego również jako Samhuinn lub Sauin) oznaczającego koniec lata. Samhain należało do czterech najważniejszych dla Celtów świąt. Były one ściśle związane z cyklami pór roku.

Święto to obchodzono w nocy z 31 października na 1 listopada. Data ta była szczególna dla Celtów, ponieważ to właśnie wtedy kończyły się wszelkie prace na polach, a zwierzęta sprowadzano do domów. Samhain zwiastowało także nadejście zimy.

Podczas tego święta charakterystyczne było palenie ognisk, do których wrzucano kości i zwierzęce resztki. Według celtyckich wierzeń dzień przed Samhain otwierały się wrota ze świata zmarłych. Dusze zmarłych miały przychodzić na świat ponownie, by móc przebywać w nim jeszcze przez rok. Podczas kolejnego Samhain dusze te wracały do świata zmarłych, a przybywały kolejne.

W trakcie Samhain obchodzono również inne obrzędy. Jednym z nich było gaszenie ognisk na noc, by złe duchy nie czuły się zapraszane do domostw. Dzieci, zwierzęta i drzwi skrapiane były wodą święconą, aby nie zawładnęły nimi duchy. Nie zamykano również tych drzwi, przez które przechodzili za życia zmarli. Wierzono, że mogłoby to ich rozgniewać.

Samhain było dniem, w którym do świata żywych przedostawały się zarówno dobre, jak i złe duchy. Duchy przodków czczono z należytym im szacunkiem i zapraszano do domów, zaś złe duchy starano się odstraszyć nosząc czarne stroje i maski wycinane z brukwi czy rzepy na podobieństwo demonów. To właśnie w zwyczaju odstraszania złych duchów za pomocą strojów upatruje się początków tradycji przebierania się w dziwne, mroczne kostiumy podczas Halloween.

Obchody Samhain zaczęły zanikać po 835 roku pod wpływem chrześcijańskich nacisków. To wtedy również Uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. Kościoły od samego początku sprzeciwiały się obchodom Samhain. Zamiast tego święta wprowadzono Dzień Zaduszny. Pomysłodawcą był Odylon, opata klasztoru benedyktyńskiego w Cluny.

Kiedy jest halloween w 2022 roku

Obchody Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wyparte zostały niemal całkowicie w Wielkiej Brytanii za sprawą reformacji, czyli wprowadzenia protestantyzmu. Protestantyzm nie uznaje kultu świętych ani istnienia czyśćca. Zamiast Uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października protestanci obchodzą Święto Reformacji. Halloween przetrwało na tych terenach do tej pory, jednak nie jest to święto w żaden sposób powiązane z religią czy dawnymi wierzeniami. Stanowi po prostu okazję do zabawy w nieco mrocznej odmianie.

W Irlandii z kolei tradycja obchodzenia Halloween zachowała się bardzo dobrze. To właśnie irlandzcy imigranci rozpowszechnili obchody tego święta na terenie Stanów Zjednoczonych. Miało to miejsce już w latach 40. XIX wieku, choć pierwsza parada z okazji Halloween odbyła się dopiero w 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota. Co ciekawe, miasto Anoka zostało ogłoszone w 1937 roku światową stolicą Halloween. Trzeba przyznać, że tradycja obchodzenia Halloween przyjęła się w USA nad wyraz dobrze. Z tego względu wiele osób błędnie uważa, że święto to wywodzi się właśnie stamtąd.

Halloween dotarło później również do Europy – w drugiej połowie XX wieku do jej zachodniej części, pod koniec zaś, po upadku żelaznej kurtyny, do środkowej i wschodniej.

Kiedy jest halloween 2022

Halloween przez ostatnie lata mocno ewoluowało. Nie obchodzi się go już w taki sposób, jak pierwotnego Samhain. Obchody Halloween w większości krajów są podobne, czasem pojawiają się jedynie nieznaczne różnice. Oto kilka najpopularniejszych Halloweenowych tradycji.

Mówiąc o Halloween nie sposób nie wspomnieć o paradach, na których pojawiają się najróżniejsze, przerażające stwory – zombie, czarownice, wiedźmy, wampiry. Towarzyszy im mroczna muzyka i różnego rodzaju zabawy.

Znakiem rozpoznawczym Halloween są także udekorowane domy. Wśród dekoracji przeważają te w kształcie pajęczyn, pająków, nietoperzy czy czaszek. Najbardziej wyróżniają się jednak wydrążone dynie z upiornymi minami, w których środkach tlą się świeczki. Oryginalna nazwa tej ozdoby to jack-o’-lantern, co po polsku oznacza po prostu „Jack z lampionem”.

„Jack z lampionem” ma swój początek w irlandzkiej legendzie. Według niej Jack spotkał za życia diabła, którego podstępem zaprowadził na drzewo, a następnie go na nim uwięził, wycinając na pniu znak krzyża. Aby się uwolnić, diabeł zawarł z Jackiem umowę. Dzięki niej Jack zapewnił sobie, że diabeł nigdy nie pojmie jego duszy. Jack żył na ziemi beztrosko, jednak po śmierci nie został przyjęty do nieba. Zgodnie z umową diabeł odmówił mu wstępu do piekła, rzucając w niego rozżarzonym węglem. Jack miał włożyć węgiel do wydrążonej rzepy i razem z lampionem błądzić po świecie szukając spoczynku.

Równie popularną tradycją, co drążenie dyń, jest „cukierek albo psikus”, choć raczej powinniśmy powiedzieć „cukierek albo poczęstunek”. Oryginalnie zabawa nosi nazwę „trick or treat”, a samo „treat” nie oznacza niczego słodkiego. Zwyczaj ten pochodzi prawdopodobnie od tradycji wystawiania poczęstunków dla dusz, które podczas tego święta błądziły po ziemi. Obecnie „cukierek albo psikus” obchodzą głównie dzieci. Przebierają się one za rozmaite stwory i chodzą od domu do domu prosząc o cukierki. Jeśli ich nie otrzymają, robią mieszkańcom psikusy.

Kiedy halloween

Skoro wiesz już co nieco o historii tego święta i jego tradycjach, możemy przejść do daty obchodzenia tego święta. Kiedy wypada halloween? Wspomnieliśmy jedynie, że dawniej Halloween obchodzone było w nocy z 31 października na 1 listopada. Jak jednak jest teraz? Czy Halloween obchodzone jest nadal tego samego dnia? Czy jest to święto ruchome? Czy data jego obchodzenia jest taka sama we wszystkich krajach?

Choć od początków Halloween minęły długie lata, wciąż obchodzone jest ono tego samego dnia. Jeśli więc zastanawiasz się którego jest halloween, to święto to przypada na 31 października. Data obchodzenia Halloween jest stała. Nie ma więc znaczenia, czy chcesz wiedzieć kiedy jest halloween w 2022, czy kiedy jest halloween 2022 – zawsze będzie to 31 października.

Halloween obchodzone jest tego samego dnia na całym świecie. Bez względu na to, czy chcesz dowiedzieć się kiedy jest halloween 2022 w UK, czy kiedy jest halloween w Holandii, data pozostaje bez zmian. To samo tyczy się pozostałych krajów, nie musisz więc zadawać sobie pytania kiedy jest halloween w Anglii czy kiedy jest halloween w Niemczech.

Którego jest halloween

Czas, by poruszyć temat halloween w Polsce. Kiedy obchodzimy to święto? Tak samo, jak w pozostałych krajach, Halloween świętujemy 31 października. W Polsce jednak obchody tego święta nie są tak popularne, jak w Stanach Zjednoczonych czy w Anglii. Dzieje się tak z dwóch względów.

Pierwszym powodem jest późne pojawienie się halloween w Polsce. Od kiedy obchodzimy w naszym kraju to święto? Halloween dotarło do Polski dopiero po upadku żelaznej kurtyny, czyli w 1989 roku.

Drugim powodem tak niskiej popularności Halloween w Polsce jest to, że jest to święto o pogańskich korzeniach. W Polsce, szczególnie pod koniec XX wieku, największą grupę osób stanowili chrześcijanie, którzy sprzeciwiali się obchodom tego święta. Uznawali oni jedynie Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Po dziś dzień Halloween budzi w naszym kraju spore kontrowersje.

Halloween data

Halloween w Polsce początkowo nie zostało dobrze przyjęte. Na przestrzeni lat podejście do tego święta nieco się jednak zmieniło. Jeśli chodzi o halloween w Polsce, za i przeciw obecnie prawie się równoważą.

Na korzyść Halloween przemawia to, że jest to tradycja lubiana przez dzieci. Przebieranie się za przerażające stwory, zabawy z rówieśnikami, a także okazja do zdobycia dodatkowej porcji słodkości – to wszystko sprawia, że dzieci bardzo chętnie obchodzą to święto.

Halloween to także okazja do dobrej zabawy dla dorosłych. Mroczne imprezy w klubach czy domówki stylizowane na horrory cieszą się dużą popularnością.

Poza zabawami i imprezami, obchody Halloween to również szansa na poznanie zupełnie innej tradycji. Niewiele osób jest świadomych, skąd tak naprawdę wzięło się Halloween i jaka jest jego historia.

Z drugiej zaś strony Halloween jest tradycją pogańską, daleko odbiegającą od naszej kultury. Część osób upatruje się w niej nawet zabarwienia satanistycznego. Nic więc dziwnego, że w niektórych osobach, szczególnie wierzących, Halloween wzbudza lęk. Niestety wynika to jedynie z niewiedzy.

Na niekorzyść Halloween działa także to, że święto to jest mocno skomercjalizowane. Przez cały październik w sklepach roi się od gadżetów halloweenowych, kostiumów, a nawet upiornych słodkości. Nie sposób nie zauważyć, że największe koncerny nastawione są jedynie na zysk z tego święta. Jego historia i prawdziwe znaczenie pozostają w cieniu.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, że Halloween jest złym czy szkodliwym świętem. Z całą pewnością jest inne od świąt, które obchodzimy w Polsce. Najważniejsze jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku. Nawet jeśli nie zamierzasz obchodzić Halloween, warto poznać jego historię. Pozwoli to spojrzeć na to okryte złą sławą święto z innej perspektywy. Być może stwierdzisz, że wcale nie jest ono tak straszne, jak się wydaje!

Kiedy jest halloween w Polsce

Halloween to jedno z tych świąt, których nie możesz się doczekać? Upiorne klimaty to Twój konik i chcesz wiedzieć kiedy halloween? Odliczanie dni to narzędzie dla Ciebie! Dzięki tej niepozornej aplikacji w kilka chwil dowiesz się, ile dni dzieli Cię od tego święta i będziesz mógł rozpocząć przygotowania.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już nieco więcej o Halloween. Święto to ma niezwykle ciekawą historię. Liczymy, że udało nam się zaskoczyć Cię kilkoma ciekawostkami związanymi z Halloween!

Jak wyglądają Twoje obchody Halloween? A może bliżej Ci do polskich tradycji i nie obchodzisz tego święta?

Halloween
Halloween

- Opublikowano:
Święta
Lista popularnych świąt